Wyniki XXX Wojewódzkiego Konkursu Śląskie Beranie
P R O T O K Ó Ł Izbicko, 26.04.2024 r.
XXX Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”,
który odbył się w dniu 26.04.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Franciszka Myśliwca w Izbicku
Komisja w składzie:
- prof. Małgorzata Iżykowska
- prof. Lidia Przymuszała
- prof. Teresa Smolińska
- prof. Dorota Świtała-Trybek
- Anna Bannert
- Helga Bieniusa
- Maria Lepich
- Agnieszka Skucha
- Krystian Czech
po wysłuchaniu gawędziarzy postanowiła przyznać miejsca:
SCENKI RODZAJOWE
- PRZEDSZKOLA
- Publiczne Przedszkole nr 3 w Gogolinie, „Wyprawa na pozimki – Biołoł Dama z Zakrzowskiej Szpicy”, opiekun: Gizela Sapok
- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Większycach, oddział zamiejscowy Poborszów
"Od ziarynka do pecynka", opiekun: Sabina Gabor - Publiczne Przedszkole w Pokrzywnicy przy ZSP w Pokrzywnicy, "Śląski Hilary", opiekun: Małgorzata Cichoń
KLASY I-III
-
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Żędowicach, "Przi szkubaniu", opiekun: Anita Stachowska
- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Krośnicy, "Ślązołk sie rodzi", opiekun: Wioletta Klyszcz
- ZSP w Pokrzywnicy, oddział zamiejscowy w Łężcach, "Geburstag u Skarbnika", opiekun: Iwona Czok
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogówku, "Tanc dyla", Opiekun: Joanna Okoń
- ZSP- Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy, "Wiejski monitoring",
opiekun: Jolanta Fundakowska - ZSP Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dobrzeniu Wielkim, "Na gospodarce u ołmy i ołpy", opiekun: Anna Świtała
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni, "Zaproszynie, Hochzajt", opiekun: Magdalena Jonderko
KLASY IV-VI
-
- Szkoła Podstawowa im. F. Myśliwca w Izbicku, "Ło Ślunskim Beraniu",
opiekun: Violetta Besz, Aneta Kurek - ZSP-Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy, "Klachule", opiekun: Katarzyna Damrat
- Społeczna Szkoła Podstawowa w Mechnicy, "Lukatoł Warszawianka na Śląsku", opiekun: Krystyna Cichon
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Zdzieszowicach, "Złote gody", opiekun: Alicja Kałuża
- Zespół Szkolno- Przedszkolny w Otmicach, "Marzanna i goik", opiekun: Jolanta Lamm, Aneta Kurek
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Żędowicach, " Co mo kartofel do kartofelsalatu?- ślunski kartofel", opiekun: Karol Graca
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogówku, "Paket z rajchu", opiekun: Joanna Okoń
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Gogolinie, "Wodzionka", opiekun: Sylwia Jasik
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Januszkowicach, "Fotowoltaika u ołmy Kristy", opiekun: Dominika Mateja
- SP nr 1 Głogówek, "Indyk a puta - jakoł to różnica je", opiekun: Ramona Dyla
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Landzmierzu, "Szkoła za naszych starzików", opiekun: Beata Urbańczyk
- Szkoła Podstawowa im. F. Myśliwca w Izbicku, "Ło Ślunskim Beraniu",
KLASY VII-VIII
-
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Żędowicach, " Od pogana do chrześcijana",
opiekun: Jolanta Baron - Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku, "Wczasy", opiekun: Ramona Dyla
- Szkoła Podstawowa w Twardawie, "U nałs doma świniobicie", opiekun: Daria Lęcznar
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni, "Bezuch u ołmy", opiekun: Anna Pospiech
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Żędowicach, " Od pogana do chrześcijana",
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE I DOROŚLI
-
- Wesołe emerytki (Bernadeta Wieliczko, Jolanta Lamm, Renata Krawczyk, Martyna Krawczyk), "Ftoroł wygro?"
- Zespól Szkół w Głogówku, "Sobotni poranek na gospodarce", opiekun: Irena Czaja
WYSTĘPY INDYWIDUALNE
- PRZEDSZKOLA
- Paulina Siemska, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Krośnicy, "Swaczyna",
opiekun: Sabina Warzecha - Szymon Waloszek, Publiczne Przedszkole w Większycach przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Większycach, "Zygrodka mojej mamy", opiekun: Karina Plottek
- Herman Wowra, Publiczne Przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy, "Zygródka mojyj Ołmy", opiekun: Barbara Strokosz
- Anna Porada, Oddział Przedszkolny przy PSP Nr 3 w Gogolinie – filia Zakrzów, "Moja Matula", opiekun: Sabina Broj
- Maximilian Kunert, Niepubliczne Przedszkole „Przedszkole w Ogrodzie” w Kamionku, "Sztres ze szkołom", opiekun: Anna Maciołek
- Julia Wencka, Publiczne Przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy, oddział zamiejscowy w Kadłubcu, "Majowi stromik", opiekun: Brygida Kolendo
- Aleksander Musz, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Otmicach, "Ołma mi pszaje", opiekun: Żaneta Klimek
- Paweł Gorzel, Oddział Przedszkolny przy PSP Nr 3 w Gogolinie – filia Zakrzów, "Kopciuszek", opiekun: Sabina Broj
- Weronika Marks, Publiczne Przedszkole przy ZSP w Pokrzywnicy, "Kaczyca Dziwoczka", opiekun: Dagmara Adamczyk
- Natalia Nowak, Publiczne Przedszkole im. Braci Grimm w Leśnicy, oddział zamiejscowy w Kadłubcu, "Szkubanie piyrza", opiekun Brygida Kolendo
- Laura Szotka, Przedszkole w Izbicku, "Sczynśliwy człowiek", opiekun: Bernadeta Michalik
- Paulina Siemska, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Krośnicy, "Swaczyna",
KLASY I-III
-
- Lena Heinisz, Szkoła Podstawowa w Biedrzychowicach, "Sobotniy zamiataniy", opiekun: Gabriela Kobiałka
- Sebastian Szyszka, Szkoła Podstawowa w Izbicku, "Konsek mojego życioł",
opiekun: Danuta Cholewa - Anna Brzezina Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem, "Ekologia po naszymu", opiekun: Katarzyna Kasperek
- Agata Szczotka, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kielczy, "Do lasa",
opiekun: Gabriela Gosztyła - Filip Kamiński, Szkoła Podstawowa w Biedrzychowicach, "Jak to za dołwnygo piyrwi było", opiekun: Gabriela Kobiałka
- Zofia Stępień, Szkoła Podstawowa w Izbicku, "Nasz nowy stary piec",
opiekun: Agnieszka Stępień - Eliza Wacławczyk Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w im. Jana Brzechwy w Gogolinie, "Szkubaniy piyrza", opiekun: Sylwia Jasik
- Szymon Kozioł Zespół Szkolno- Przedszkolny w Otmicach, "Szpica",
opiekun: Jolanta Lamm - Bartłomiej Szczotka, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kielczy, " Spływ Mala Panom", opiekun: Gabriela Gosztyła
- Honorata Krettek, Zespół Placówek Oświatowych w Błotnicy Strzeleckiej, "Gryfny Maj", opiekun: Krystyma Majnusz
- Natalia Mikosz, Zespół Placówek Oświatowych w Błotnicy Strzeleckiej, "Wielkanoc dołwni", opiekun: Anna Szproch
- Tim Drescher, ZSP- Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy, "I jak Ignacowa Izba", opiekun: Jolanta Fundakowska
- Zuzanna Smiatek, PSP w Żyrowej, "Dzieszowickoł bariera", opiekun: Alicja Kałuża
- Jakub Glagla, ZSP- Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywnicy, "Ślonskie małpice", opiekun: Jolanta Fundakowska
KLASY IV-VI
-
- Aleksandra Mróz, Szkoła Podstawowa w Izbicku, "Połlynie żuru",
opiekun: Aneta Kurek - Judyta Sowa, Zespół Placówek Oświatowych- PSP w Kadłubie, "Lauba",
opiekun: Angela Szewczyk - Julia Blaut, Publiczna Szkoła Podstawowa w Malni, "Darymni futer, czyli coch robiła u ołmy” , opiekun: Urszula Nowak, Mariola Więckowska
- Kamil Garczorz, Publiczna Szkoła Podstawowa w Żędowicach, "Urodzony rolnik", opiekun: Jadwiga Breguła
- Stella Sladek, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nakle, "Hadyrlok",
opiekun: Małgorzata Beger - Marcin Segrodnik, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Większycach, "Fajery, ach te fajery...", opiekun: Beata Urbańczyk
- Aleksandra Mróz, Szkoła Podstawowa w Izbicku, "Połlynie żuru",
KLASY VII-VIII
-
- Oliwia Staffa, Szkoła Podstawowa nr 1 w Głogówku, "O witaminach i ziołach", opiekun: Ramona Dyla
- Dawid Grajcki, Szkoła Podstawowa w Biedrzychowicach, "Piyrszy ołto we wsi", opiekun: Gabriela Kobiałka
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE I DOROŚLI
-
- Emilia Kania, Zespół Szkół w Głogówku, "Starziki", opiekun: Irena Czaja
- Amelia Kosz, Zespół Szkół w Głogówku, "Hanys i Hilda, czyli randka po śląsku", opiekun: Irena Czaja
- Laura Pohl, Głogówek, "Tłusty fleky"
- Anna Kuhnert, Otmice, "Żniwioki"
W konkursie wzięło udział: 10 przedszkoli (31 przedszkolaków), 23 szkoły podstawowe 1 ponadpodstawowa i 6 dorosłych. Razem- 159 uczestników w scenkach i 37 uczestników w występach indywidualnych, których przygotowywało 45 opiekunów.
Za organizatorów – nauczycieli SP w Izbicku
Sylwester Kuczma - dyrektor
Patronat honorowy nad konkursem sprawowali:
- Wojewoda Opolski- Monika Jurek
- Marszałek Województwa Opolskiego- Andrzej Buła
- Opolski Kurator Oświaty- Michał Siek
- Starosta Strzelecki- Józef Swaczyna
- Wójt Gminy Izbicko- Brygida Pytel
Patronatu medialnego udzieliły:
- Radio Opole,
- Radio DOXA,
- Nowa Trybuna Opolska,
- Opolski Gość Niedzielny
- Strzelec Opolski.
Nagrody ufundowali:
- Wójt Gminy Izbicko
- Marszałek Województwa Opolskiego
- Starosta Strzelecki
- LHOIST Tarnów Opolski
- Bank Spółdzielczy w Leśnicy, oddział w Izbicku
- LABTAR Tarnów Opolski
- Parafia Izbicko, ks. Piotr Bałos
- Muzeum Wsi Opolskiej
- Kwiaciarnia "Danusia" Adam Baksik
- Opolski Kurator Oświaty
Pozostali sponsorzy, którzy wydatnie pomogli w organizacji konkursu:
- DEL VILLAGIO restauracja z Izbicka
- PPHU „Piekarnia Grabowski” Edyta Grabowska
- PARTNERBAU Rafał i Krzysztof Wacławczyk
- Kwiaciarnia OGRÓD Wężyk Kornelia, Helena Czyżewska
- Przedszkole w Izbicku
- Rodzice
Transmisja konkursu dostępna na kanale
https://www.youtube.com/watch?v=89ASm5F8fEM
Wójt Gminy Izbicko, Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Franciszka Myśliwca w Izbicku zapraszają do udziału w XXX Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”, który odbędzie się 26 kwietnia 2024 r. Konkurs adresowany jest do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorosłych województwa opolskiego.
Gwara ma ogromne znaczenie dla utrzymywania więzi rodzinnych, sąsiedzkich, lokalnych (np. słownictwo związane z obrzędami, zwyczajami, życiem codziennym, wiarą, przekazywane z pokolenia na pokolenia nawet po wielu latach pobytu w zupełnie innych regionach kraju pozostaje w użyciu, łączy różne pokolenia w rodzinie).
To cenne dziedzictwo kulturowe, jakie stanowią gwary ludowe, warto pielęgnować, zwłaszcza współcześnie w dobie globalizacji i unifikacji kultury, w tym i języka.
Osobami odpowiedzialnymi za organizację XXX Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie” są Sylwester Kuczma- tel. 579470711 i Aneta Kurek 605825649.
Wszelkie sprawy związane z przebiegiem konkursu należy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub listownie na Szkoła Podstawowa im. Franciszka Myśliwca w Izbicku, ul. 15-Grudnia 32A, 47-180 Izbicko.
Załadowaną stronę z regulaminem należy odświeżyć przy pomocy klawisza F5, ponieważ został nieco zmieniony formularz do zgłaszania scenek (określa kategorię klas szkoły podstawowej). Bez odświeżenia załaduje się stary formularz. |
Szczegóły znajdują się w regulaminie (tu link do regulaminu i programu konkursu). Regulamin dostępny także na stronie Urzędu Gminy Izbicko: www.izbicko.pl
Organizatorzy:
Sylwester Kuczma – dyrektor SP w Izbicku
Aneta Kurek – nauczyciel SP w Izbicku